fallback

Турция е отворена за бизнеса, чистките са към края си, заяви премиерът

Правителството ще създаде инфраструктурен фонд за милиарди долари, който да подкрепи ръста, обеща Бинали Йълдъръм

13:40 | 25.07.16 г. 5
Автор - снимка
Редактор

С цел да намали икономическите последствия от неуспешния опит за преврат в Турция премиерът на страната Бинали Йълдъръм изключва вероятността от предсрочни избори и посочи, че правителството планира да създаде инфраструктурен фонд за милиарди долари, който да подкрепи ръста.

В интервю за Bloomberg в неделя той заявява, че чистките на хора, обвинени в участие в опита за преврата, които предизвикаха опасения, че президентът Реджеп Тайип Ердоган се възползва от сътресенията, за да неутрализира опонентите си, са близо до края си.

„Ето какво казваме на глобалните инвеститори: Животът се върна към обичайния си ритъм в Турция“, казва Йълдъръм в официалната си резиденция в Анкара.

При неуспешния опит за преврат на 15 юли загинаха около 250 души, а пазарите бяха шокирани, като местната валута се срина до рекордно дъно, а цените на акциите изгубиха над 13%. Чистките на хора, обвинени в съучастие, излязоха далеч извън редиците на военните, като бяха отстранени и служители в образованието и корпоративния сектор. Днес стана ясно, че са издадени и заповеди за арести на 42 журналисти.

Икономическите последици от опита за преврат бяха ограничени предимно до финансовите пазари и понижение на рейтинга на Турция от S&P Global Ratings. Moody’s Investors Service постави рейтинга под наблюдение.

Пазарите показват известни признаци на подобрение, като в понеделник сутринта турската лира поскъпна спрямо щатски долар, а фондовият пазар почти не регистрира изменения след спад от миналата седмица.

„Нямаше опустошителен ефект“, посочва Йълдъръм, като отбелязва, че правителството е решено да запази силния ръст. Той предоставя и ограничена информация за нов „фонд за управление на богатство“, който ще бъде на стойност „десетки милиарди долари“ и няма да застраши ниския бюджетен дефицит на страната.

„Това е структура, която ще финансира широкомащабни проекти“, казва той. „Ще финансираме инвестиции чрез този фонд вместо чрез общия бюджет“.

През 2013 г. правителството имаше планове да използва средства, заделени за социалната сфера, за да създаде фонд за стратегически проекти, но този план не се реализира.

Този път правителството очаква и турските банки да помогнат за поддържането на силния ръст, допълва премиерът.

„Нашите банки ще се ориентират към принципа на заеми, насочени към икономически растеж, без да предават критериите си за кредитиране“, коментира Йълдъръм. „Ако е необходимо, ще бъдат прилагани преференциални лихви за инвестициите в приоритетни сфери, като разликата ще бъде покривана от държавния фонд за гарантиране на заемите.”

61-годишният Йълдъръм встъпи в длъжност преди два месеца. Според него предсрочни избори само биха усложнили перспективите, като по думите му следващите избори ще бъдат проведени през 2019 г., както е по план.

„Нямаме време за губене с избори“, заявява той. „За нас евентуални избори означават забавяне на икономиката и спиране на плановете на правителството за бъдещето.”

Той посочва още, че в армията, която събори от власт три правителства в страната от 1960 г., трябва да бъдат направени още реформи. Арестите и чистките след преврата обаче са към своя край, обещава Йълдъръм. „Повечето от участниците в преврата са предадени на правосъдието“, посочва той.

Още по темата вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Развитието на ситуацията в Турция може да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:52 | 12.09.22 г.
fallback